Nedir bu otizm yelpazesi?

Uzun yıllardır pek çok otizm ya da otizme benziyor tanısı almış çocuklara eğitim verdik. Vermeye de devam ediyoruz.
Ne mutlu ki başarı hikayeleri daha çok…Bebeklik döneminde küçük küçük sinyaller veren bu nöro-gelişimsel bozukluk, sosyal etkileşimde ve yeterli sosyal iletişim ediniminde güçlüklerle kendini göstermektedir.

 

Çoğu zaman otistik çocuklarda fark edilen ilk bulgu akranlarla aynı zamanlarda konuşmaya başlayamamasıdır. Sınırlı ilgi, basmakalıp ve yineleyici davranışlarla birlikte, şüpheler artmaya başlamaktadır. Sonra, sağa sola danışmalarla başlayan, internet ortamında devam eden uzman arayışı hemen ardından doğru uzmanlarla görüşmeye. Yürekler ağzınızda, ne söylenecek merakı ile uzun bir bekleyiş. Tahliller, gözlemler ve başka bir sürü şey. Artık hem anne/baba yorgun hem de çocuk. Ama hala ne olduğunun öğrenilememiş olma olasılığı yüksektir.
“Sizin çocuğunuz yelpazenin ortasında, ucunda, kıyısında, iyi tarafında, kötü tarafında…” gibi uzayıp giden tarifleri pek çok aile duymuştur. Peki nedir bu otizm yelpazesi ? Ve neden bu kadar sıklıkla kullanılmakta.
Çünkü;
Otizmli hiçbir çocuğun bir diğeri ile aynı özellikleri göstermediği gözlenmektedir. Her bir otizmli çocuk, bu nöro-gelişimsel bozukluğun farklı belirtilerini göstermekte, gelişimleri farklı olmaktadır ve farklı tanılar almaktadır.

İşte bu nedenle, bu gelişimsel bozukluğu bir yelpaze gibi tanımlamak bazı açıklamaları kolaylaştırmaktadır.

Otizme neyin neden olduğu hala bilinememektedir. Hala tıp, psikoloji ve eğitim gibi farklı alan uzmanları, nedeni ve çözümleri üzerine çalışmalara devam etmektedir.
Ama bizler çocuklarımızın neleri başarabildiğini biliyoruz ve yüzlercesine tanıklık ettik. Akranları ile birlikte okula gidebilen, oyunlara katılan, üniversite okuyan, meslek edinen pek çok otizmli birey bugün hayata tutunmuş durumdadır.
Dünyaya daha farklı bir pencereden baktıkları ve bazen bizim göremediğimiz pek çok ayrıntıyı görebildiklerini göz önüne aldığımızda, bizlerin de bu çocuklarımızdan öğreneceğimiz çok ama çok  şey var.
Bu zenginliğin farkına varılması dileklerimizle.
FARKINDAYIZ YANYANAYIZ…